Λιβαδειά : Πάνω από 300 οι συμμετοχές στον αγώνα 1ο Livadia Night Run(ΦΩΤΟ)

Με εκκίνηση τον προαύλιο χώρο του Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής, το βράδυ του Σαββάτου, 330 δρομείς όλων των ηλικιών, πήραν μέρος στις δύο πιστοποιημένες αποστάσεις (5 και 10 χλμ.) της διοργάνωσης, ενώ υπήρξε και μια μικρή διαδρομή 1.000μ. για παιδιά.

Την εκκίνηση του αγώνα κήρυξε ο περιφερειάρχης Φάνης Σπανός, ενώ παρουσιαστής της όλης εκδήλωσης ήταν ο γνωστός τραγουδιστής Κώστας Μαρτάκης.

Ο αγώνας  ήταν αφιερωμένος στην έναρξη της Επανάστασης για την απελευθέρωση της Λιβαδειάς, την 1η Απριλίου του 1821, ενώ ο Λειβαδίτης αθλητής Γιώργος Διαλεκτός έδωσε το παρών, ως πρεσβευτής του αγώνα.

Η διαδρομή των 5χλ. ήταν αφιερωμένη στον αδικοχαμένο αστυνομικό Γεώργιο Ανδριτσόπουλο, που σκοτώθηκε στη διάρκεια συμπλοκής με κακοποιούς στο Δίστομο.

Στον αγώνα αυτό πήραν μέρος και δρομείς αστυνομικοί ενώ χαιρετισμό απηύθυνε και εκπρόσωπος του αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ.

Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι

Νικητής στα 10 χλμ. αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Μαλιόγλου (ΞΕΝΟΔΑΜΟΣ ΑΝΤΙΚΥΡΑΣ) με χρόνο 0:36:03 και πρώτη γυναίκα τερμάτισε η Βάνα Σπύρου (ΣΔΥ Βόλου) με χρόνο 0:49:44. Ο δεύτερος αθλητής που τερμάτισε σε 0:38:08 ήταν ο Τουμα Μπαγιούμη, ενώ τρίτος ήταν ο Φώτης Ρηγόπουλος (ΑΣΕΔΑΣ) με 0:39:35. Στις γυναίκες τη δεύτερη θέση κέρδισε η Σπυριδούλα Παλαντζά (ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) με χρόνο 0:50:03 και την τρίτη η Βάγια Τσιώλη (ΑΚΟΛ- ΑΛΙΑΡΤΙΣΤΑΣ) με 0:50:21.

Στον αγώνα των 5 χλμ. νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Βότσος (ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ) με χρόνο 0:16:41, δεύτερος ο Αθανάσιος Κοτσωνάς με 0:18:15 και τρίτος ο Γιάννης Καρνασόπουλος με χρόνο 0:18:39. Στις Γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ιφιγένεια Κασκανιώτη (ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ) με χρόνο 0:19:05, δεύτερη η Στεφανία Μπενάκη (Γ.Σ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ) με 0:19:31 και τρίτη η Ιωάννα Σκληβανιώτη (Α.Ψ.Λ.ΜΕΔΕΩΝ) με χρόνο 0:22:05.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο Αθλητικός Κολυμβητικός Όμιλος Λιβαδειάς (ΑΚΟΛ), με συνδιοργανωτές, την Περιφερειακή Ενότητα Βοιωτίας, τον Ο.Π.Α.ΣΤ.Ε. (Οργανισμός Πολιτιστικής Ανάπτυξης Στερεάς Ελλάδας), το Δήμο Λεβαδέων, τη στήριξη της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Αν. Στερεάς & Εύβοιας, τη συμμετοχή της Ελληνικής Ένωσης Έρευνας & Διάσωσης Λιβαδειάς, του Ε.Ε.Σ. παράρτημα Λιβαδειάς, της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Βοιωτίας, της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος, της Τροχαίας Λιβαδειάς και του Ε.ΣΥ.Ν Βοιωτίας.

Τερμάτισαν συνολικά 317 δρομείς και από αυτούς αναλυτικά 104 στα 10χλμ (88 άνδρες και  16 γυναίκες) και 213 στα 5χλμ (143 άνδρες, 70 γυναίκες).

Μπορεί να είναι εικόνα 7 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 16 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο, στέκεται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, άτομα που στέκονται, εξωτερικοί χώροι και κείμενο που λέει "ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ PVADIA ΛΙΒΑΔΕΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022 ΑΡΩΓΗ SSMAS SMOS 10 124"